2009. október 23., péntek

Chiang Mai - Udun Thani - Vientiane - Vang Vieng

Nah, hat orszagot valtottam, Laoszban vagyok. Ami egyebkent helyesen Lao lenne, a franciak biggyesztettek egy nema s-t a vegere, amit a bunko nem franciak kiejtenek.

A remekul kivitelezett hataratlepes 2000 bahttol (50 dollar) szabaditott meg, hala annak, hogy visa-runnerrokkel kozosen csinaltattam a thai hatarvaros, Nong Khai egyik irodajaban. Ugyanis ahhoz, hogy honapokat tudj Thaifoldon tolteni, vagy itt elni, rendszeresen ki-be kell jarogatnod, vagy a kornyezo orszagok thai konzulatusan csinaltatnod egy 30 napos vizumot. Szoval sokaknak Chiang Maibol a 12 oras buszut, a haromoras hataratlepes havi rutin.

A Baratsag-hid atlepese a thai-lao remek kapcsolat szimboluma, a hatar dinamikus mukodes megis kicsit akadalyozott. Persze vissza mar spuriban megy, nem kell laoszi vizumot valtani.

Vientiant nevezik a falvak falvanak. Ketszazezres varos a Mekong partjan, rengeteg francias jellegu epulettel es etellel (elszortan peksegekkel, de baguette-tel mindenutt). Megis, a varoskepet inkabb a szuksegbol epult szocos betonepuletek uraljak. Persze delkelet azsiara jellemzu ket, max haromszintesekkel.

A tuk-tukosok, is ramenosebbek, a jarganyuk sem hasonlit a fenseges thaiehoz. Japan motorokbol atalakitott buherak, hatul ket paddal, hogy tobb embert szallithasson. A tetot sokszor egy'egy srehen odahegesztett csavar tartja, vagy csak a festek. Ja, es kiegeszito keresetkent illegalis herbekkel kereskednek...

Egy kinai srac mondta, aki nagyon kedveli a kolat, hogy ha laoszban jart, akkor meg erre is sajnalja a penzt. Az arak majdnem ketszeresei a thaifoldieknek, megis evtizedekkel van lemaradva a szomszedtol. Gondolom a 60-as 70-es evek amerikai szonyegbombazasok miatt is.

Egyebkent a nyelv nagon hasonlit. Azt a nehany szot, amit thaiul megtanultam, most kis atalakitasokkal itt is hasznalhatom.

Vientiane-tol vagy haromoranyira vagyok most, Vang Viengben. Holnap reszletes beszamolo.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése